Svetlo umožňuje nie len získať energiu pomocou fotosintézy, ale má vplyv aj na všetky živočíchy vrátane človeka. Okrem naších schopností vidieť totiž ovplyvňuje jednu z najdôležitejších částí mozgu - hypotalamus, ktorý je zodpovedný za riadenie nervovej sústavy alebo napríklad za hospodárenie organizmu s tekutinami, regulovanie telesnej teploty, krvného obehu, dýchania atď.
Prirodzené fungovanie organizmu predpokladá, že orevažnú časť dňa trávime vonku, vystavení slnečnému žiareniu. Väčšina z nás však trávi čas v uzatvorených miestnostiach s umelým osvetlením, ktoré ma nie len nižšiu intenzitu než slnečne svetlo, ale tiež odlišné spektrálne zloženie (farebné zloženie). A pravé zastúpenie jednotlivých farieb vo svetelnom spektre je pre človeka veľmi dôležité. Zatial čo dlhodobé pôsobenie prirodzeného svetla má na organizmus jendnoznačne pozitívny vplyv, tak svetlo s odlišným farebným spektrom pôsobí negatívne. Množstvo výskumov preukázalo, že prevaha červenej části farebného spektra zvyšuje krvný tlak, zrychluje tep, dokonca k zýšenkiu agresivity a pri dlhodobom pôsobení zoslabuje bunečné steny.
Veľké percento spomínaných zdravotných obtiaži môže vyriešiť používanie plnospektrálneho osvetlenia, tj. umelého svetla s vyvážebým spektrom farieb, ktorého zložnie sa podobá slnečnému svetlu z viac ako 90-tich percent.